Ocelárenské surové železo
Ocelárenské surové železo
Asi 90 % produkce surového železa se zpracovává v ocelárnách.
Surové železo se do nich dováží v roztaveném stavu v pojízdných pánvích.
Slévárenské surové železo
Surová železa, které jsou určeny pro slévárny šedé litiny a ocelárenská železa, která jsou v jiném závodě se odlévají do „housek“. Buď na licím poli před vysokou pecí do pískových otevřených forem nebo nověji na licích strojích do kovových forem.
Vysokopecní struska
Je to tavenina rudné hlušiny, struskotvorných přísad a popela z paliva.
Z vysoké pece vytéká kontinuálně nebo v kratších intervalech buď do pánve, nebo se pouští do žlabu s tekoucí vodou, v níž se rozpadá na písek. Tak vzniká granulovaná neboli zrnitá struska.
Vysokopecní struska slouží k výrobě některých druhů cementů, cihel, dlažebních kostek, struskové vlny, a jiných nebo se vyváží na odval.
Zpracovávání strusky se věnuje značná pozornost a stále se studují nové možnosti jejího praktického využití.
Vysokopecní plyn
Je cenné palivo. Kromě dusíku a oxidu uhličitého (CO2) obsahuje i vyhřátý oxid uhelnatý (CO) a vodík. Po odstranění prachu a vodní páry se ho (částečně) využije především u pece samé k předehřívání vzduchu (větru) a jako paliva buď pro spalovací motory pohánějící pístová dmýchadla nebo k vytápění parních kotlů pro turbíny pohánějící odstředivá dmýchadla.
Zbytek vysokopecního plynu (asi 60 %) slouží k výrobě elektrické energie a jako topný plyn v přidružených ocelárnách, koksovnách, válcovnách a kovárnách.