Ruční řezání
Ruční řezání
Pravidla pro řezání ručními pilami
1. Řežeme ve směru dopředu, proto i zuby musí směřovat dopředu.
2. Obrobek musí být upnut do svěráku pevně a co nejblíže k čelistem svěráku. Obrobky, které po upnutí pruží se špatně řežou a způsobují nepřesný řez.
3. Při nařezávání přední nebo zadní hrany obrobku má být pilový list skloněn pod malým úhlem e
4. Ocel a ostatní tvrdé materiály, tenkostěnné obrobky je třeba řezat s menší řeznou rychlostí (asi 30 zdvihů za minutu), Příliš rychlé řezání způsobuje dřívější otupení zubů, ale zato měkké materiály mohou být řezány rychleji
5. Ploché obrobky se upínají a řežou naplocho (lepší vedení pilového listu). Pokud je obrobek upnut na výšku můžou se vylomit pilové zuby a řez by byl nepřesný.
6. Nestačí-li při řezání výška pilového rámu, tak se pilový list otočí o 90°.
7. Plechy se musí upínat mezi dva úhelníkové profily a řezat podél jejich hrany pilovým listem s jemnou roztečí (28 – 32 zubů na 25,4 mm).
8. Tenkostěnné trubky neřežeme v jednom směru příčně, protože zuby se zachytí za stěnu trubky a mohou se rychle vylomit. Trubky se třeba řezat pouze k vnitřní stěně, potom je pootočit a řezat ve stejné spáře. Opakujeme do přezíznutí celé trubky.
9. Silnostěnné trubky, lze řezat pilovým listem s jemnou roztečí (28 – 32 zubů na 25,4 mm) bez otáčení.
10. Před dořezáním je nutno zpomalit a snížit tlak na pilový list, protože hrozí vylomení zubů a nebezpečí úrazu.
Elektrické ruční pily
Elektrický motor pohání např. jednostranně upnutý list děrovky rychlostí 1 000 až 1 400 zdvihů za minutu. Vyšší počet zdvihů se hodí pro řezání měkčích materiálů, nižší počet zdvihů se zase hodí pro řezání tvrdších kovových materiálů.
Strojní řezání
Strojní rámové pily
Přímočarý vratný pohyb pilového listu je způsoben výstředníkem nebo hydraulicky. Délka zdvihu a řezná síla se nastavuje podle délky řezu a druhu materiálu. Při zpětném pohybu (prázdný zdvih) se pilový list s rámem nadzvedne pomocí vačky nebo hydraulicky.
Kotoučové pily
Obrobek je pevně upnut ve svěráku, který je přímo na stroji, zatímco pilový kotouč provádí posuv do řezu. Směr posuvu je podle konstrukce stroje vodorovný nebo kolmo dolů. Kotouč pily má na obvodu frézované nebo vložené zuby, jejichž řezné úhly jsou přizpůsobeny řezanému materiálu.
Strojní pásové pily
Nekonečný pilový pás probíhá přes dva velké kotouče, kterými je proháněn. Tyto pily nemají žádný prázdný zdvih. Tyto pily pracují s vodorovným nebo kolmým pilovým listem. Vodorovné pásové pily se používají k dělení, nařezávání a vyřezávání.