Thomasovy oceli jsou kujné…
Thomasovy oceli jsou kujné, svařitelné a velmi dobře obrobitelné. Při stejném chemické složení mají větší pevnost a mez pružnosti a jsou lépe tvárné za tepla než uhlíkové martinské oceli. Jejich nedostatkem je větší křehkost za studena, způsobená větší obsahem fosforu a dusíku.
Thomasováním se vyrábějí měkké automatové oceli, oceli ke kování a lisováním za tepla v zápustkách, pásová ocel na výrobu trub svařováním natupo, některé oceli na pružiny, atd.
Thomasově oceli se má dát přednost před martinskou ocelí při výrobě kolejnic o pevnosti do 750 MPa, při výrobě šroubů (kromě šroubů na závity válcovanými za studena nebo s hlavami lisovanými za studena), při výrobě materiálu legovaného mědí (s větší odolností proti korozi), při výrobě měkkého drátu obchodní jakosti do průměru 1,2 mm a při výrobě trub svařovaných plamenem.
Tato ocel je dále vhodná na tvarově nebo tyčové konstrukční oceli, na nosníky pro mostní konstrukce, na vyztužené oceli a na některé strojní součásti, které nejsou tvářeny za studena, i na tenčí obchodní plechy a na výrobu oceli pro nýty do průměru 15 mm.
Cenným vedlejším produktem Thomasova pochodu je Thomasova moučka. Vzniká mletím strusky z Thomasova konvertoru a je výborným umělým hnojivem.
Bessemerovy konvertory
Hlavním zdrojem tepla při bessemerování je spalování křemíku v surovém železe, proto musí mít surové železo dostatečně velký obsah křemíku, od 1 do 2 %.
Vyzdívka konvertoru je kyselá (oxid křemičitý). V kyselém konvertoru se nedají odstranit fosfor ani síra. Rudy vhodné k výrobě takového surového železa se vyskytují jen v Rusku, USA a ve Švédsku a proto se tam vyrábí ocel v Bessemerově konvertoru.
Zkujňování trvá v kyselém konvertoru přibližně 15 minut, při menším obsahu křemíku a manganu a teplejším surovém železe jen 8 až 10 minut.
Bessemerova ocel má podobné vlastnosti jako ocel Thomasova a používá se jí ke stejným účelům.
Obsahuje méně dusíku a kyslíku než Thomasova ocel a je méně znečištěna struskovými vměstky, hodnotí se jako kvalitnější ocel než Thomasova ocel.